Organizm kobiety przygotowuje się do karmienia piersią już od samego początku ciąży. Tak działa natura. I choć karmienie to naturalna czynność, początkowo wymaga ona jednak trochę większej uwagi i nabrania wprawy. Aby uniknąć wówczas stresu i problemów, warto zadbać o pewne kwestie nieco wcześniej.

 

W karmieniu piersią ważne są fakty

Podstawowa sprawa to zdobycie rzetelnych informacji. Niestety, wokół karmienia wciąż istnieje wiele mitów, które często bywają powielane przez różne osoby będące w otoczeniu młodej mamy. „Masz za słaby pokarm”, „pewnie się nie najada”, „nie masz pokarmu”, „źle to robisz” – tego typu hasła mogą skutecznie utrudnić udany start w karmieniu. Trzeba pamiętać o tym, że choć nasze mamy i babcie mają wiele cennych i różnorodnych doświadczeń, to ich wiedza z zakresu karmienia piersią może być nieaktualna i niezgodne z aktualnymi zaleceniami. Dlatego warto już na etapie ciąży szukać wiarygodnych źródeł. Odpowiednia wiedza może dodać siły i wiary w swoje możliwości. Jej ważnym uzupełnieniem może być fachowe, profesjonalne wsparcie osoby, która się na tym zna. Taką osobą może być położna. Dlatego już na etapie ciąży warto być pod opieką wybranej przez siebie położnej (więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ). Położna wyjaśni wiele zagadnień związanych z karmieniem, odpowie na nurtujące pytania, a po narodzinach dziecka pomoże w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi i ocenie karmienia. Warto mieć numer telefonu do swojej położnej, by w razie konieczności móc się z nią skontaktować.

Poszukaj wsparcia

Warto się także zorientować, kto w naszym otoczeniu może być dla nas wsparciem. Być może dobra koleżanka albo kuzynka mają dobre doświadczenia z karmieniem i mogą być pomocne? Świadomość, że wiem do kogo zwrócić się po pomoc, może dać wiele spokoju. Nieocenione może być także wsparcie partnera. O ile to możliwe, warto zadbać, by on także mógł  zdobyć wiedzę na temat karmienia (np. podczas zajęć ze szkoły rodzenia). Partner może odegrać dużą rolę w chronieniu mamy i dziecka przed niechcianymi i/lub nieprawdziwymi radami.

O ile to możliwe, warto też zobaczyć inną karmiącą mamę. Tego typu widok dawniej był czymś zupełnie naturalnym już dla małych dziewczynek, dziś się to trochę zatraciło. Nierzadko nasze dziecko bywa pierwszym, z jakim w ogóle mamy do czynienia. Warto nie tylko dowiedzieć się wiele o karmieniu, ale i zobaczyć, jak się karmi. Spotkania z karmiącymi koleżankami i innymi mamami mogą być okazją do wymiany doświadczeń i omówienia wątpliwości. Obecnie w różnych miastach organizowane są także spotkania typu „Pozytywnie o porodzie”, wykłady i cykle warsztatów, na których można spotkać karmiące mamy. Warto zorientować się, czy w naszej okolicy nie ma podobnych wydarzeń.

Skorzystaj z fachowej wiedzy

W przygotowaniu do karmienia może pomóc też dobra lektura. Na rynku nie brakuje poradników, które rzetelnie podchodzą do tematu karmienia. Spośród wartościowych pozycji można wymienić m.in. „Po prostu piersią”„Piersią spoko”„Droga mleczna”, „Warto karmić piersią. I co dalej?”. Warto poświęcić czas ciąży na zdobywanie wartościowych informacji. Nawet teoretyczna znajomość pewnych kwestii i zalet płynących z karmienia daje świadomość, dlaczego jest to tak ważne i może pomóc w chwilach zwątpienia.

Nie ma potrzeby, by w czasie ciąży przygotowywać piersi do karmienia, hartować je, szorować, poddawać różnym zabiegom. Piersi w trakcie ciąży są bardzo wrażliwe i łatwo je uszkodzić. Karmienie na ogół nie wymaga też żadnych dodatkowych akcesoriów, jednak pewne rzeczy mogą się przydać. Warto się zaopatrzyć jeszcze przed porodem m.in. we wkładki laktacyjne. Pomocny może być też biustonosz do karmienia, wygodny fotel czy poduszka typu rogal, która ułatwia przystawienie dziecka do piersi.

Prawa matki i dziecka

Ponadto warto znać swoje prawa. Warto wiedzieć, że zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej bezpośrednio po porodzie mamy prawo do nieprzerwanego, min. dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry z dzieckiem, co ma bardzo pozytywny wpływ na karmienie piersią. Matka po narodzinach dziecka powinna być też poinstruowana, jak przystawiać dziecko do piersi oraz do tego zachęcana. Noworodkom karmionym piersiom nie powinno podawać się do picia wody, roztworu glukozy, sztucznego mleka, jeżeli nie wynika to ze wskazań medycznych. Przez pierwsze 4 tygodnie, do czasu ustabilizowania laktacji nie zaleca się też stosowania smoczków w celu uspokojenie dziecka.

Powodzenia!

 

autor: Marta Mandżak-Matusek

Inne artykuły

Choroba dziecka spędza sen z powiek rodziców. Szczególnie, jeśli chorob…
Niemowlętom i małym dzieciom przygotowujemy posiłki lub też kupujemy go…
Ciąża to szczególny czas pod względem dbałości o swój stan zdrowia i…
Jakie sygnały będzie nam wysyłał organizm, że zbliżamy się do porodu?