Widok krwi na bieliźnie, kiedy jesteś w ciąży, zawsze budzi przerażenie. Nie musi koniecznie oznaczać coś złego i wiązać się z wystąpieniem groźnych komplikacji, jednak mimo wszystko wymaga niezwłocznej konsultacji.

Lepiej nie bagatelizować żadnego krwawienia czy plamienia w ciąży – nawet najmniejszego. Trzeba reagować natychmiast i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną lub pojechać na izbę przyjęć do szpitala. Sytuacja może się okazać niegroźna, jednak zamiast się nią zamartwiać, lepiej upewnić się, czy wszystko jest w porządku i szybko znaleźć przyczynę. Zwlekanie z tym, czekanie aż krwawienie samo ustąpi bądź czekanie na poradę w internecie jest ryzykowne i naraża nas na dodatkowy stres.
Przede wszystkim dla lekarza lub położnej ważnych będzie kilka informacji, jak długość i intensywność krwawienia, kolor krwi (brązowa, czerwona), występowanie dodatkowych dolegliwości. Pozwoli to w ocenie sytuacji i ustaleniu przyczyny. Trzeba umieć rozróżnić, co jest plamieniem, a co krwawieniem. Plamienie jest skąpe, lekko brudzi bieliznę, ale przez nią nie przenika (można je też zauważyć na papierze toaletowym po jego użyciu), na ogół ma brunatny kolor. Krwawienie jest bardziej obfite, ma żywy kolor, może przenikać przez bieliznę i wiąże się z koniecznością użycia wkładki czy podpaski.

Przyczyny

W bardzo wczesnej ciąży może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Zwykle kobiety nie wiedzą jeszcze na tym etapie, że spodziewają się dziecka. Zdarza się, że mylą to plamienie z początkiem miesiączki, ponieważ pojawia się w czasie zbliżonym do okresu. Powstaje ono na skutek zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy, która jest silnie ukrwiona, i występuje od 2 do 4 tygodni po zapłodnieniu.
Plamienie we wczesnej ciąży może być związane z infekcjami pochwy, żylakami pochwy, pęknięciami naczynek w pochwie, chorobami szyjki macicy (polip, nadżerka), może pojawić się po stosunku płciowym. Krwawienie na wczesnym etapie ciąży może się wiązać z ciążą pozamaciczną (gdy zarodek zagnieździł się poza jamą macicy, co zagraża zdrowiu i życiu kobiety), poronieniem (zakończenie ciąży przed 22. tygodniem), pojawieniem się krwiaka lub na skutek niedoborów hormonalnych. Należy to niezwłocznie skonsultować, tym bardziej, jeżeli krwawieniu towarzyszy ostry ból podbrzusza, zawroty głowy, krew jest obfita bądź gęsta i zawiera strzępy tkanki.
Rzadziej zdarza się, by do krwawienia dochodziło w drugiej połowie ciąży. Jeżeli wystąpi, może mieć związek z łożyskiem przodującym bądź innymi nieprawidłowościami związanymi z łożyskiem (np. jego odklejaniem się, co jest bardzo niekorzystne). Pod koniec ciąży bielizna zabrudzona podkrwawioną wydzieliną może świadczyć o odejściu czopu śluzowego, a to z kolei świadczyć o zbliżającym się porodzie. Również rozszerzająca się szyjka macicy może powodować pękanie naczynek i wystąpienie niewielkiego plamienia. Jednak nawet taką sytuację należałoby skonsultować.
Może się okazać, że na skutek wystąpienia krwawienia konieczny będzie pobyt w szpitalu, zmiana trybu życia na bardziej oszczędny, przyjmowanie leków czy przeprowadzenie dodatkowych badań. Wszystko zależy od jego przyczyny, a tę można ustalić wyłącznie po skontaktowaniu się z lekarzem lub położną.

Inne artykuły

Choroba dziecka spędza sen z powiek rodziców. Szczególnie, jeśli chorob…
Niemowlętom i małym dzieciom przygotowujemy posiłki lub też kupujemy go…
Ciąża to szczególny czas pod względem dbałości o swój stan zdrowia i…
Jakie sygnały będzie nam wysyłał organizm, że zbliżamy się do porodu?