Porodu nie da się wyreżyserować. Nie można przewidzieć, jak będzie przebiegał oraz co się w trakcie niego wydarzy. Mimo to zaleca się, aby już na etapie przygotowań do narodzin dziecka opracować plan porodu. Czym on jest i czemu służy?

Plan porodu nie jest scenariuszem ani pobożną listą życzeń. To dokument, w którym zawarte są nasze oczekiwani względem porodu. Pomaga on w wyrażeniu tego, co jest dla nas ważne, czego chcemy, a czego nie chcemy podczas porodu. To z kolei oznacza, że aby go wypełnić, trzeba zastanowić się nad pewnymi kwestiami, zasięgnąć informacji, dowiedzieć się czegoś, zapoznać ze swoimi prawami, rozwiać wątpliwości, gdy coś nie jest dla nas jasne. Dlatego też lepiej poświęcić temu planowi trochę czasu i potraktować wypełnianie go jako proces – czas do namysłu, zastanowienia się, co faktycznie jest dla nas ważne. Dobrze jest omówić taki plan wspólnie z położną. Pośpieszne wypełnianie planu porodu podczas czekania na wizytę u osoby prowadzącej ciążę, czy bezrefleksyjne zaznaczenie wybranych opcji mija się z celem.

Jeszcze do niedawna wyszydzano plan porodu i naśmiewano się, że porodu nie da się przecież zaplanować. Jak pokazują jednak wyniki najnowszego raportu Fundacji Rodzić po Ludzku na temat medykalizacji porodu, personel szpitalny coraz pozytywniej podchodzi do tego dokumentu. Zgodnie z danymi 54% placówek deklaruje, że po przyjęciu do szpitala wymaga od kobiety pokazania planu porodu. Plan ten omawiany jest z położną, która dzięki temu ma możliwość zapoznania się z preferencjami pacjentki.

Jak podaje standard opieki okołoporodowej: „Plan porodu obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu i miejsce porodu”. Nie ma jednego, jednolitego wzoru planu porodu. Istnieją różne jego wersje. Można w nich znaleźć pytania dotyczące m.in. naszego stosunku do golenia krocza, wykonania lewatywy, przyjmowania dowolnej pozycji, nacięcia krocza, możliwości korzystania z farmakologicznych i niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, kontaktu skóra do skóry, karmienia piersią czy dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym. Przy pytaniach udziela się odpowiedzi, czy jest to dla nas ważne, czy też niekoniecznie.

Przygotowanie planu porodu nie jest obowiązkowe, ale mamy do tego prawo i warto z niego skorzystać. W trakcie porodu można się do niego odwoływać, pomaga on w kontakcie z personelem, ułatwia komunikację. Warto, aby zapoznała się z nim także osoba, która będzie nam towarzyszyć w trakcie porodu. Dzięki temu zapozna się z naszymi oczekiwaniami względem opieki sprawowanej przez personel szpitala, a także będzie umiała je wyrazić w momencie, gdy rodząca mama nie będzie miała takiej możliwości. Dobrze, by osoba będąca z nami podczas porodu wiedziała, co jest dla nas ważne.

Plan porodu powinien być dołączony do dokumentacji medycznej. Warto go przygotować w dwóch egzemplarzach.

Podczas sporządzania planu porodu warto skorzystać z kreatora dostępnego na stronie www.poprostupolozna.pl (sprawdź tutaj).

autor: Marta Mandżak-Matusek

Inne artykuły

Choroba dziecka spędza sen z powiek rodziców. Szczególnie, jeśli chorob…
Niemowlętom i małym dzieciom przygotowujemy posiłki lub też kupujemy go…
Ciąża to szczególny czas pod względem dbałości o swój stan zdrowia i…
Jakie sygnały będzie nam wysyłał organizm, że zbliżamy się do porodu?