O tym, że w czasie ciąży lepiej unikać stosowania leków, pewnie już słyszałaś. Jak sobie zatem radzić, kiedy dopada nas przeziębienie?

Źle się czujesz? Reaguj

Najlepiej przystąpić do działania, kiedy tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy przeziębienia: katar, kaszel, ból gardła i głowy, złe samopoczucie, osłabienie, stan podgorączkowy. Lepiej ich nie bagatelizować i od razu starać się im zaradzić. W ciąży na pewno pierwszeństwo mają domowe metody leczenia przeziębienia. Do leków trzeba podejść bardzo ostrożnie. Bez konsultacji z lekarzem czy położną nie powinno się sięgać po żadne leki, dotyczy to także preparatów ziołowych.

Uznaje się, że lekiem, który mogą przyjmować kobiety w ciąży, jest paracetamol. Najnowsze badania pokazują jednak, aby i do niego podejść ostrożnie. Na rynku są dostępne także preparaty na bazie naturalnych składników przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży oraz dostępne bez recepty. Na popularne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe lepiej uważać i nie stosować ich bez wcześniejszej konsultacji. Większość z nich jest zresztą zakazana w ciąży, o czym informują ulotki.

Sprawdzone metody domowe

Leczenie przeziębienia w ciąży najlepiej zacząć od wszelkich domowych sposobów, gdzie króluje czosnek, miód, imbir czy cebula. Dobrze jest też pozostać w domu, zwolnić tempo i odpoczywać.

Niestety, jeżeli dokucza nam katar, nie można sięgnąć po dostępne  aptece krople do nosa. Nie są one wskazane dla ciężarnych. Pomocne mogą być inhalacje. Potrzebujesz do tego miski z ciepłą wodą oraz ręcznika. Do wody można dodać też kilka kropli, np. naparu z rumianku, lawendy czy mięty.

W czasie ciąży, na skutek działania hormonów, mogą pojawiać się delikatne krwawienia z nosa, zauważalne przy jego wydmuchiwaniu. Jeżeli są one jednak dość obfite i często się pojawiają, poinformuj o tym lekarza lub położną.

Na kaszel sprawdzi się m.in. syrop z cebuli (działa wykrztuśnie i bakteriobójczo), czosnku (ok.12 ząbków czosnku rozgniatamy i zalewamy sokiem z dwóch cytryn, następnie dodajemy dwie szklanki ciepłej wody. Przykrywamy i odstawiamy na dobę, przecedzamy syrop i pijemy), wywar z siemienia lnianego (łyżkę siemienia zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem 10 min., następnie przecedzamy, a po ostygnięciu podajemy do picia), mleko z miodem.

Jeżeli boli nas gardło, można płukać je naparem z rumianku lub wodą z solą (1 łyżeczka na 1 szklankę). Pomocne będzie też picie dużej ilości napojów, jak np. woda oraz mleko z miodem, herbata z imbirem lub sokiem z malin (owoców, nie liści, choć warto zwrócić uwagę, że wiele soków z malin ma w składzie chemiczne dodatki, których ogólnie lepiej unikać). Skuteczny w walce z przeziębieniem jest także rosół.

Uważaj na siebie i dziecko

Przy korzystaniu z domowych metod lepiej zachować umiar. Stosowanie dużych ilości różnych „mikstur”, w których główną rolę odgrywają rozgrzewające przyprawy (imbir, goździki, kardamon, cynamon) może działać naskurczowo, dlatego nie jest wskazane przedobrzenie ich w czasie ciąży. Jeżeli ciąża przebiegająca prawidłowo, to wspomniane przyprawy nie zaszkodzą. Jeżeli jednak ciąża jest wysokiego ryzyka, może to dodatkowo zadziałać na niekorzyść.

Istotne jest, aby w czasie przeziębienia w ciąży nie doprowadzić do gorączki i przegrzania organizmu. Zbyt wysoka temperatura powoduje zaburzenie krążenia łożyskowo-płodowego, co może powodować niedotlenienie dziecka. Trzeba uważać, by nie dopuścić do wysokiej temperatury i jak najszybciej ją zbić, jeżeli się pojawi. Temperaturę ciała szybko można schłodzić poprzez picie dużych ilości chłodnych napojów i robienie chłodnych okładów (np. zimny okład na głowę, na duże naczynia krwionośne).

W przypadku, gdy domowe metody nie zdają egzaminu, a objawy się nasilają, konieczna jest konsultacja lekarska. Jeżeli lekarz zaleci antybiotyk, dobierze lek bezpieczny w czasie ciąży.

autor: Marta Mandżak-Matusek

Inne artykuły

Choroba dziecka spędza sen z powiek rodziców. Szczególnie, jeśli chorob…
Niemowlętom i małym dzieciom przygotowujemy posiłki lub też kupujemy go…
Ciąża to szczególny czas pod względem dbałości o swój stan zdrowia i…
Jakie sygnały będzie nam wysyłał organizm, że zbliżamy się do porodu?