Zwykle położną poznajemy dopiero na porodówce i to właśnie z porodem najczęściej ją kojarzymy. Tymczasem zadania i wiedza położnej znacznie wykraczają poza ten obszar. Już dużo wcześniej, w trakcie ciąży bądź już na etapie jej planowania, można nawiązać kontakt z położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), by odpowiednio przygotować się do ciąży, porodu, połogu i opieki nad dzieckiem.

Aby być pod opieką położnej, wystarczy zorientować się, gdzie w naszej okolicy pracuje godna zaufania położna, umówić się z nią na spotkanie, a następnie złożyć tzw. deklarację wyboru położnej. To prosty dokument, w którym wpisujemy swoje podstawowe dane oraz imię i nazwisko położnej, pod której opieką chcemy być. Jeżeli położna także podpisze się pod deklaracją, automatycznie zostaje ona przyjęta i można korzystać z możliwości opieki realizowanej przez położną w ramach NFZ. Obejmuje ona m.in. opiekę w ciąży, połogu, w okresie menopauzy, po operacji ginekologicznej, w czasie wizyt patronażowych po narodzinach dziecka. Od momentu złożenia deklaracji i przyjęcia jej przez położną mama zyskuje opiekę na każdym etapie swojego życia.

Wsparcie położnej

Z położną można skontaktować się już na etapie planowania ciąży, aby dowiedzieć się m.in. jak odpowiednio się do niej przygotować. Ze spotkań edukacyjnych od 21. tygodnia ciąży można korzystać także wtedy, gdy mamy wskazania do cesarskiego cięcia. Położna przekaże m.in. informacje, jak się do niego przygotować, jak przebiega połóg po cesarskim cięciu i jak po tej operacji wystartować z karmieniem piersią. Położna wyjaśni istotne zagadnienia, zwróci uwagę na ważne kwestie i rozwieje wątpliwości.

Ta sama położna, która opiekuje się nami w czasie ciąży, może nas wesprzeć także w połogu. W ramach tzw. wizyt patronażowych położna odwiedza mamę i noworodka w ich domu przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka. Pierwsza z takich wizyt jest realizowana do 48 godzin od czasu zgłoszenia o urodzeniu się dziecka. O tym, że noworodek jest już na świecie, można też poinformować swoją położną samemu. Kontynuacja opieki po narodzinach dziecka sprawowanej przez tę samą położną daje duże wsparcie.

Pamiętajmy jeszcze, że położna ma prawo odmówić sprawowania opieki w sytuacji, gdy kobieta z nią nie współpracuje, np. nie pojawia się na umówionych wizytach, czy nie stosuje się do zaleceń. Aby współpraca z położną przebiegała pomyślnie, istotne jest zaangażowanie obydwu stron.

Warto dodać, że w ramach projektu „Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem" realizowanego na terenie województwa opolskiego można brać udział w spotkaniach edukacyjnych z położną od samego początku ciąży, już przed upływem 21. tygodnia ciąży.

Inne artykuły

Choroba dziecka spędza sen z powiek rodziców. Szczególnie, jeśli chorob…
Niemowlętom i małym dzieciom przygotowujemy posiłki lub też kupujemy go…
Ciąża to szczególny czas pod względem dbałości o swój stan zdrowia i…
Jakie sygnały będzie nam wysyłał organizm, że zbliżamy się do porodu?