Obowiązuje nowy standard opieki okołoporodowej – co się zmieniło?

BetkaRedakcja

Wczoraj, 1 stycznia 2019 roku, w życie wszedł nowy standard opieki okołoporodowej, czyli Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Nowy dokument zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2018 r. i obowiązuje wszystkie placówki medyczne w kraju. SOOO określa organizację opieki nad kobietą w ciąży, w porodzie i w połogu oraz opieki nad noworodkiem. Jego głównym celem jest poprawa opieki nad mamą i dzieckiem.

W ramach naszego programu otrzymujecie szerokie wsparcie medyczne. Usługi, jakie świadczymy, są poza świadczeniami Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki czemu opieka nad matką i dzieckiem w województwie opolskim jest jeszcze lepsza. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją SOOO, dostępną na stronie Ministerstwa Zdrowia – KLIK.

Poniższe infografiki, opracowane przez Fundację Rodzić po Ludzku, prezentują najważniejsze punkty nowego standardu opieki okołoporodowej. Pamiętajcie, że jeśli znacie swoje prawa, wiecie czego możecie oczekiwać, jak powinnyście być traktowane i w jaki sposób placówki medyczne powinny dbać o was i wasze dzieci.